چگونه دسترسی کاربران به داشبورد را در وردپرس محدود کنیم؟

محدودیت دسترسی به پیشخوان وردپرس

دلایلی مختلفی برای محدود کردن دسترسی کاربران به پیشخوان وردپرس وجود داره. در این مقاله روش محدود کردن دسترسی کاربران به داشبورد را شرح خواهم داد.

برای انجام این کار راه های مختلفی وجود دارد که در این مقاله به چند روش ساده خواهم پرداخت، مانند استفاده از تنظیمات دسترسی یا استفاده از کد نویسی و یا استفاده از افزونه ها.

تنظیمات دسترسی

شما می توانید سطح دسترسی کاربران جدید خود را با قرار دادن آن بر روی نقش «مشترک» به حداقل برسانید البته در این روش دسترسی آنها به صفحه پیشخوان محدود نمی شود اما آنها به جز دسترسی به تنظیمات شناسنامه خود در پیشخوان قادر به انجام امور دیگر مانند ارسال پست و… نخواهند بود. برای این کار کافیست وارد بخش تنظیمات > همگانی شوید و سپس در قسمت نقش پیش‌فرض کاربر تازه ، نقش کاربران جدید را بر روی مشترک قرار دهید.

استفاده از کد نویسی

اگر نمی خواهید کاربران غیر مدیر شما به هیچ وجه قادر به دسترسی به صفحه پیشخوان (wp-admin) نباشند می توانید کد زیر را در فایل functions.php قالب خود قرار دهید:

add_action( 'init', 'blockusers_init' );
function blockusers_init() {
if ( is_admin() && ! current_user_can( 'administrator' ) &&
! ( defined( 'DOING_AJAX' ) && DOING_AJAX ) ) {
wp_redirect( home_url() );
exit;
}
}

پس از ذخیره این کد در فایل مذکور فقط مدیران قادرند وارد پیشخوان شوند و بقیه کاربران به صفحه خانه سایت شما بازگردانده خواهند شد. در اینصورت احتمالا دیگر نیازی به نمایش نوار مدیریت ندارید و می توانید به کمک کد زیر نوار مدیریت را کاملا از Front-End حذف کنید:

// Remove admin bar
add_filter('show_admin_bar', '__return_false');

منبع کد: مقاله آقای Gary Pendergast

استفاده از افزونه ها

افزونه های مختلفی برای محدود کردن دسترسی کاربران به پیشخوان وردپرس وجود دارد. چند پلاگین معروف را برای شما برگزیدم:

WP Hide Dashboard

به کمک این افزونه می توانید منو پیشخوان، گزینه های شخصی و لینک راهنما در صفحه پروفایل برای کاربرانی که نقش مشترک دارند، را مخفی کنید. پس مشترکین شما حداقل امکانات صفحه پروفایل خود را خواهند دید. پس از نصب این افزونه نیازی به پیکربندی و تنظیم آن نیست.

Remove Dashboard Access

به کمک این افزونه می توانید دسترسی به پیشخوان را به مدیران و کاربران با قابلیتی خاص یا نقشی خاص محدود کنید. کابرانی که اجازه دسترسی به پیشخوان را ندارند به آدرسی دلخواه بازگردانده خواهند شد و …

برای تنظیم افزونه به بخش تنظیمات > Dashboard Access بروید.

همان طور که مشاهده کردید محدود ساختن دسترسی کاربران به پیشخوان اصلا سخت نیست. امیدوارم این آموزش مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

محمد عنبرستانیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد عنبرستانی

توسعه دهنده و طراح وب و همچنین مهندس عمران هستم و البته به موضوعاتی مثل برندینگ، طراحی آرم (لوگو)، رسم و نقاشی، معماری و سایر هنر های بصری علاقه مند هستم! اینجا سعی می کنم اطلاعات مفید و آموزنده که در زمینه کاریم و علایقم هستن رو با شما به اشتراک بگذارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید