آموزش Adobe Illustrator – درس دوم

adobe illustrator

اگر هنوز نرم افزار ایلوستراتور را نصب نکرده اید می توانید نسخه آخر آن یعنی Adobe Illustrator CC 2015 را دانلود کرده نصب کنید.

ایجاد یک پروژه

وارد منو File شوید سپس گزینه New را انتخاب کنید. یک نام برای پروژه خود انتخاب کنید و روی Advanced کلیک کنید تا RGB را به عنوان نوع رنگ انتخاب کنید چرا که قرار است طرح خود را برای نمایشگر طراحی کنیم . در آخر ok را بزنید.

تذکر: RGB برای زنگ های نمایش یافته در مانیتور ها و نمایشگر ها کاربرد دارد در حالی که برای چاپگر ها از نوع رنگ CMYK استفاده می کنیم.

پنجره ایجاد پروژه جدید
پنجره ایجاد پروژه جدید
محیط کاری الیوستراتور

در تصویر زیر محیط کاری را همراه با چند اصطلاح پر کاربرد آن می بینید.

محیط کاری نرم افزار Adobe Illustrator
محیط کاری نرم افزار Adobe Illustrator
نوار ابزار (Toolbox)

نواز ابزار پرکاربرد ترین بخش برنامه است. کلیک کردن بر روی «سویچ حالت» می توانید آن را به حالت تک ستونی یا دو ستونی بسته دلخواهتان تغییر دهی. برخی ابزار مانند ابزار مربع مستطیل چند ابزار مخفی دیگر درون منو خود دارن برای دسترسی به آنها کافیست کلیک چپ موس را چند لحظه روی آنها نگه دارید خواهید دید سایر گزینه ظاهر خواهند شد.

نوار ابزار illustrator
نوار ابزار illustrator
پالت معلق (Floating Palette)

در این قسمت شما ویژگی ها و جزئیات اشکالی که رسم کرده اید را در اختیار خواهید داشت. این بخش اکثرا برای تغییر رنگ و یا تغییر اندازه لبه یا استروک ها بکار می رود.

ذخیره پروژه

روی ابزار نوشتن کلیک کنید و سپس در مکانی دلخواه در Artboard (صفحه سفید) کلید کنید تا بتوانید یک متن دلخواه تایپ کنید. سپس وارد منو فایل شوید گزینه Save را انتخاب کنید در قسمت نوع فایل (File type) Adobe Illustrator(*.AI) را انتخاب کنید و نام آن را “First drawing” بگذارید حال روی گزینه ok کلیک کنید. بقیه گزینه ها را در حالت پیش فرض رها کنید. تبریک می گویم شما اولین فایل ایلوستراتور خود را ذخیره کردید. از این پس می توانید برای ایجاد هر تغییر در این فایل آن را مجددا با ایلوستراتور اجرا کنید.

نمونه از متن نوشته شده در ایلوستراتور
نمونه از متن نوشته شده در ایلوستراتور

محمد عنبرستانیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد عنبرستانی

توسعه دهنده و طراح وب و همچنین مهندس عمران هستم و البته به موضوعاتی مثل برندینگ، طراحی آرم (لوگو)، رسم و نقاشی، معماری و سایر هنر های بصری علاقه مند هستم! اینجا سعی می کنم اطلاعات مفید و آموزنده که در زمینه کاریم و علایقم هستن رو با شما به اشتراک بگذارم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید