Rapidfire K70، صفحه کلید گیمینگی که تایپیست ها دوست خواهند داشت

نقد و بررسی صفحه کلید Rapidfire K70

صفحه کلید های مکانیکی از آنجا که حسی دقیق و سریع از نوشتن را به کاربران منتقل می کنند، اکثرا مورد علاقه بازی باز ها و برنامه نویسانند. این صفحه کلید ها علاوه بر کاهش زمان واکنش بازیکن ها در یک بازی به کمک داشتن گودی کمتر کلید ها، حس بسیار خوبی نیز به دستان یک تایپیست خواهند داد. بنظر می رسد صفحه کلید جدید شرکت Corsair به یاری کلید های جدید «Cherry MX Speed» یکی از بهترین کیبورد هاست. کلید های Cherry MX Speed را کافیست 1.2 ملیمتر فشار دهید که کمترین عمق فشردن لازم برای عمل کردن کلید ها، در میان تمام صفحه کلید های موجود در بازار است. تجربه دو ماهه من از این کیبورد بسیار فوق العاده بود گرچه شاید در طی این مدت مشکلات کوچکی هم وجود داشت.

Rapidfire K70برخلاف سایر صفحه کلید های گیمینگ که اکثرا دارای کلید های ماکرو یا یک صفحه نمایش هستند، امکانات و ویژگی های خاصی به K70 افزوده نشده. در واقع تفاوت چندانی بین این صفحه کلید با مدل استاندارد آن که سال پیش در بازار به محبوبیت رسیده بود ، نیست. این کیبورد دارای 107 کلید پایه می باشد. در قسمت بالایی صفحه کلید و در سمت راست چند کلید رسانه ای و یک غلطک برای کنترل صدا به چشم می خورد.در مدل k95 در قسمت سمت چپ 18 کلید ماکرو تعبیه شده ولی این مدل جز سری Rapidfire نیست و متاسفانه بدان معناست که از کلید های MX Speed بهرمند نیست.

سادگی در طراحی این صفحه کلید آن را بسیار جذاب تر کرده که البته همین امر موجب شده بتوانید در استفاده های مختلف با این صفحه کلید راحت تر کار کنید برای مثال شاید شما بخواهید از یک صفحه کلید برای کار و بازی استفاده کنید. مورد دیگر جمع و جور بودن آن است بنابرین برای دستان کوچک مانند دست خانم ها مناسب تر خواهد بود چراکه کلید ها قابل دسترس ترند ، در مقایسه با سایر صفحه کلید ها تکیه گاه مچ دست آن که جنسی لاستیکی نیز دارد حس خوبی را هنگام لمس کردن منتقل می سازد. در مدتی که از این صفحه کلید برای تایپ استفاده کردم بدون شک می توانم آن را از بهترین صفحه کلیدی که تا بحال داشته ام بدانم.

کلید فاصله در این صفحه کلید دارای سطحی بافتدار است و علاوه بر این، همراه با صفحه کلید چند کلید اضافی وجود دارد تا اگر دوست دارد کلید های WASD صفحه کلیدتان را کمی زبر تر کنید. جدا ساختن کلید ها بسیار آسان است ، شرکت Corsair برای این کار همراه با صفحه کلید یک ابزار هم قرار داده است البته با دست خالی هم براحتی می توان کلید ها را جدا ساخت به همین دلیل و با توجه به اینکه کلید ها روی یک سطح آلمینیومی مسطح و بدون فرو رفتگی یا درز قرار گرفته اند، تمیز کردن صفحه کلید بسیار آسان خواهد بود. برای مثال با توجه به شغلی که دارم خوردن خوراکی پشت میز کار و هنگام کار با رایانه تقریباً یک امر بسیار عادیست مدتی پیش متوجه وجود جرم زیر کلید های عددی صفحه کلید شدم که با در آوردن کلید های آن ناحیه براحتی قادر به تمیز کردن کامل سطح زیرین بودم در حالی که در اکثر صفحه کلید هایی که داشتم بهترین کار نادیده گرفتن آن جرمها ها بود.

Rapidfire k70وجود سطح آلمینیومی در این صفحه کلید موجب شده تا محکم تر و همچنین سنگین تر از صفحه کلید های متوسط و معمولی باشد. البته سگنین بودن اصلا بد نیست بلکه به ثابت ماندن صفحه کلید زیر دستان شما هنگام بازی ها کمک شایانی خواهد کرد.

جنس و طرح سیم USB کمی نا مناسب است، طرح بافته شده سیم باعث میشود تا محکم باشد و همچنین از در هم پیچیدن آن جلوگیری می کند اما از سوی دیگر باعث می شود نتوانید براحتی آن راپنهان کنید(برای مثال بخش اضافه سیم را زیر خود صفحه کلید قرار دهید و…) پس باید حضور این سیم بلند را روی میزتان بپذیرید.

در هنگام استفاده، کلید های K70 بسیار نرم و بی نقص عمل می کنند (البته کمی نسبت آنچه به آن عادت داریم کوچک ترند که البته اصلا بد هم نیست). گرچه صدای کلید های K70 مانند سایر صفحه کلید های مکانیکی دیگر بسیار پر سر و صدا تر از صفحه کلید های استاندارد است (به همین دلیل کمتر این نوع از صفحه کلید ها را در ادارات مشاهده می کنیم) اما با توجه به نیاز کمتر این صفحه کلید به فشار روی کلید ها می توانید تا با کمی تمرین با سر و صدای بسیار کمتری از آن استفاده کنید.

k70از مشکلاتی در استفاده از K70 به آن بر خوردم می توان به نیاز بیشتر به دقت در تایپ اشاره کرد برای مثال کسی که به صفحه کلید های معمولی با کلید های درشتر و با فاصله تر عادت دارد به هدف گیری دقیق در فشردن کلید ها عادت ندارد استفاده از این صفحه کلید کمی نیازمند دقت و زمان بیشتر برای عادت به این صفحه کلید است. مشکل دیگر نیز که شخصاً با آن درگیر شدم فشردن نا خوداگاه کلید Alt و کلید های کنار آن بود چرا که در صفحه کلید های معمولی و استاندارد با توجه به عمق بیشتر کلید ها در اثر برخورد اتفاقی کف دست به کلید های زیر آن موجب عمل کردن کلید نمی شود اما در K70 با توجه کلید های کم عمق تر این اتفاق بصورت یک مشکل پدیدار خواهد شد.

k70در واقع صفحه کلید های مکانیکی ماننده تیغ جراحی هستند و K70 از آن هم فرا تر می رود. در این حالت شما باید با دقت بیشتر از صفحه کلید استفاده کنید. حساسیت کلید های Cherry MX Speed بقدریست که ممکن است با خودتان فکر کنید حتی یک فوت محکم هم می تواند موجب تایپ شود. البته این امر را آزمایش هم کردیم اما فشار باد گرچه تا حدی کلید ها را به داخل حرکت می دهد اما موجب تاپیت نمی شود. در واقع فشردن بخش مرکزی سطح کلید حساس ترین بخش آن است.

rapidfireگذشته از مشکلاتی که ذکر شد طراحی این صفحه کلید بسیار زیباست و همچنین نور RGB (چند رنگ) کلید ها بسیار درخشان و خیره کننده است به کمک نرم افزار نیز می توانید میزان نور کلید ها را تنظیم کنید و همچنین می توانید کلید ها را برنامه ریزی کنید. البته کار با نرافزار و سر در آوردن از آن شاید برای برخی کاربران دشوار باشد.

نور و زیبایی و درخشندگی کلید ها بطور غیر قابل توصیفی کار با این صفحه کلید را وسوسه انگیز می سازد امری که تا به حال در هیچ صفحه کلید دیگری مشاهده نکرده بودم.

برتری ها و ضعف ها

کلید های Cherry MX Speed دقیقاً همان طور که انتظار می رود عمل می کنند خصوصاً هنگام بازی
نرم افزار فوق العاده CUE
وجود LED های درخشان و بسیار کارامد
بدون نصب درایور نیز قابل استفاده است
وجود پورد USB بر روی صفحه کلید
کابل محافظت شده
استحکام بالا به دلیل استفاده از آلمینیوم
وجود ملحقاتی مانند تکیه گاه مچ دست و و ابزار جدا کردن کلید ها

اندازه غیر استاندارد برخی کلید ها
عدم استفاده از کابل جدا شونده
قیمت در ایران حدود ۷۰۰ هزار تومان و در بازار جهانی ۱۷۰ دولار می باشد.

محمد عنبرستانیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد عنبرستانی

توسعه دهنده و طراح وب و همچنین مهندس عمران هستم و البته به موضوعاتی مثل برندینگ، طراحی آرم (لوگو)، رسم و نقاشی، معماری و سایر هنر های بصری علاقه مند هستم! اینجا سعی می کنم اطلاعات مفید و آموزنده که در زمینه کاریم و علایقم هستن رو با شما به اشتراک بگذارم.

امکان ارسال دیدگاه برای این مقاله وجود ندارد.